Osteoporoza podstępna i niebezpieczna

Osteoporoza jest to uogólniona choroba kości na skutek stopniowego zmniejszania się masy kostnej, a w związku z tym zwiększa się podatność na złamania i inne urazy (złamanie kości udowej, urazy kręgosłupa, problemy ze stawami). Osteoporoza jest chorobą praktycznie bezobjawową dlatego tak ważne jest uświadomienie sobie jak bardzo jest niebezpieczna. Zazwyczaj pierwszym świadectwem choroby jest zmniejszenie się wzrostu oraz przygarbienie sylwetki, a pierwsze poważne złamanie często świadczy już o zaawansowaniu schorzenia – w celu potwierdzenia diagnozy wykonuje się badanie densytometryczne, które procentowo ujawnia ubytek masy kostnej, która w zaawansowanym stadium wygląda jak pajęcza sieć (obraz ten jest często wykorzystywany przez reklamodawców podczas kampanii promującej mleko, które wbrew wszelkim przekonaniom wręcz przyczynia się do rozwoju choroby – film o mleku)

Już od 30. roku życia zaczyna się minimalnie zmniejszać masa kostna ale tak naprawdę dotyczy to osób po 50. roku życia. Szczególnie narażone na zachorowanie są kobiety (zwłaszcza te o bardzo drobnej budowie z uwagi na drobne i delikatne kości) w trakcie menopauzy i już po niej, gdyż jajniki przestają pracować, a w związku z tym zaburza się proces hormonalny, który do tej pory trzymał wszystko w szachu. Mężczyźni również są narażeni na chorobę, zwłaszcza po okresie andropauzy, jednak jest to o wiele mniejsze ryzyko niż u kobiet, gdyż kościec mężczyzn jest o wiele grubszy i mocniejszy z uwagi na pierwotne role.

Przyczynami tej choroby są:

  • niewłaściwa dieta, przyjmowanie dużej ilości leków (zwłaszcza kortykosterydów, hormonów tarczycy), palenie papierosów i picie zwiększonej ilości alkoholu – spożywanie produktów wysoko przetworzonych, głównie nabiału dostępnego w sklepach takiego jak jogurty, serki, twarogi, mleko pasteryzowane i UHT. Ponieważ wapń obecny w w/w produktach w podanej postaci jest całkowicie nieprzyswajalny przez ludzki organizm, ma on obowiązek neutralizacji wrogiej substancji, do czego zużywa własny wapń z kości i zębów – jeżeli ktoś nie wyobraża sobie życia bez produktów mlecznych, a nie ma możliwości zdobycia prawdziwego wiejskiego mleka, to najlepszym rozwiązaniem jest robienie własnego kefiru, który można zmiksować w blenderze np. z owocami lub robić warzywne chłodniki. Również nadmierne spożywanie cukru i wyrobów z jego dodatkiem ma wpływ na rozwój choroby, gdyż cukier tak samo jak i nabiał prowadzi do wysokiego zakwaszenia organizmu, a w celu zachowania równowagi między kwasami i zasadami jest potrzebna duża ilość wapnia – czyli znów jest ono pobierane z kości i zębów, co również tłumaczy związek pomiędzy spożywaniem cukru, a próchnicą. Przyjmowanie dużej ilości leków, a także palenie papierosów i picie dużych ilości alkoholu również zaburza równowagę kwasowo – zasadową organizmu, co tak samo jak w/w elementy diety zwiększa ryzyko zachorowania.
  • niedobory witaminy D, która jest niezbędna do dobrego wchłaniania wapnia do kości powoduje, że nawet naturalny wapń jest gorzej przyswajany. Dobrym źródłem witaminy D jest korzystanie z naturalnych promieni słonecznych, ale w taki sposób aby się nie opalać. Należy korzystać ze słońca do godz. 11 rano, albo od godz. 15, gdyż mocna opalenizna, która jest tak naprawdę martwym naskórkiem, tworzy barierę dla promieni słonecznych. Wskazana też jest suplementacja tą witaminą 1000j dziennie w lecie i ok. 2000 j w zimie .Witamina ta przyjmowana doustnie musi być łączona z tłuszczem albo zawierać już w swoim składzie tłuszcz ponieważ inaczej słabo się wchłania.
  • długotrwałe unieruchomienie – brak aktywności fizycznej połączony ze złymi nawykami żywieniowymi prowadzi często do otyłości, która ma wpływ na obciążenie stawów i kości. Również unieruchomienie spowodowane brakiem możliwości poruszania się (np. po wypadku) bardzo osłabia kości, więc dlatego tak ważna jest rehabilitacja nie tylko w okresie rekonwalescencji, ale także ćwiczenia bierne wykonywane przez rehabilitanta w trakcie unieruchomienia. Ludzie aktywni fizycznie, którzy uprawiają różne sporty, ćwiczą jogę, a nawet tylko dużo spacerują, są mniej narażeni na zachorowanie, dlatego tak ważne jest pamiętanie o tym, aby nie jeździć wszędzie samochodem, w miarę możliwości korzystać ze schodów zamiast windy (choćby do 4 piętra – wyżej można jechać, albo chociaż z nich schodzić).
  • niewłaściwa suplementacja – sztuczny wapń wyprodukowany w laboratorium w postaci tabletek powinien być przyjmowany tylko w podbramkowych sytuacjach, np. atak alergii, a nie jako pomoc w uzupełnianiu niedoboru wapnia, gdyż węglan wapnia ma słabą wchłanialność do kości, a do jego zneutralizowania musi być zastosowany ten sam już w/w schemat czerpania własnych zasobów.

Podsumowując, najlepszym sposobem uzupełnienia niedoborów wapnia nie jest spożywanie dużej ilości ogólnodostępnych produktów mlecznych, ani nawet suplementów dostępnych na każdej stacji benzynowej czy supermarkecie, a prawidłowy styl życia, który najlepiej zacząć od zmiany sposobu odżywiania. Tak jak w każdym innym przypadku obowiązuje dieta, w której przeważają produkty nieprzetworzone, duże ilości warzyw, owoców, orzechów, nasion i kasz, m in. brokuł, soja niemodyfikowana genetycznie, wszelkie kiełki, migdały, płatki owsiane, kasza jaglana, kasza gryczana. Również opisywany jakiś czas temu koktajl błonnikowy, z racji swojego składu zaopatruje organizm we wszystkie potrzebne pierwiastki, w tym wapń.

jak sobie radzić?

Doskonałym, naturalnym środkiem wspomagającym walkę z osteoporozą, który ma również działanie prewencyjne, gdyż może być spożywany również przez osoby zdrowe, zwłaszcza po 30. roku życia jest wykorzystanie skorupek z jajek w formie cytrynianu wapnia.

Sposób przygotowania:

  • 1 dokładnie wyszorowane jajko w białej skorupce (ciemne nie rozpuszczają się tak dobrze), od wiejskiej kury, która wiedzie szczęśliwe życie na wsi, a smak robaka nie jest jej obcy
  • 1 szklanka soku z cytryny (ok. 4 cytryn)

jajko umieszczamy w szklance lub małym słoiku i zalewamy sokiem w taki sposób aby było całkowicie zanurzone. Odstawiamy preparat na 10 dni do lodówki codziennie przemieszając i po tym czasie ostrożnie wyciągamy jajko (skorupka powinna być całkiem rozpuszczona) i wyrzucamy je, a powstały syrop pijemy 3 razy dziennie po 1 łyżeczce do herbaty.

Oprócz w/w cytrynianu wapnia ważna jest również właściwa suplementacja innymi pierwiastkami takimi jak wspomniana już witamina D3, witamina K2, która u nas w Polsce jeszcze trudna jest do zdobycia oraz sześciowodny chlorek magnezu w formie proszku( dwie łyżki proszku na miskę gorącej wody do moczenia stóp 2 x w tygodniu po 1/2 godz), który jest najlepiej wchłanialny ze wszystkich dostępnych w internecie. Kurację taką stosujemy jak najdłużej się da, a nawet do końca życia, więc jak wiadomo, gdy pierwsza porcja mikstury się skończy, należy przygotować kolejną.

Dobrą informacją jest, że nawet mocno zaawansowana osteoporoza jest procesem odwracalnym przy właściwej diecie i stosowaniu w/w kuracji, więc warto zacząć już dziś dbać o swoje zdrowie, zwłaszcza, że kości jako najważniejsza konstrukcja dla wszystkich mięśni człowieka muszą posłużyć nam aż do końca życia.

Pozdrawiam i życzę zdrowia, M.

Dodaj komentarz