Czystek – bogactwo polifenoli

   Szukając dawno temu ziół, które oczyszczają organizm z trucizn natknęłam się przypadkiem na roślinę, która nazywa się czystek. Nie znałam go, ponieważ w polskich kronikach zielarskich nie był on znaną rośliną. Nawet słynne książki Marii Treben nie zawierają opisu tego zioła. Dopiero opracowania bardziej współczesnych zielarzy wyciągnęły jego wspaniałe właściwości na światło dzienne za co jestem im bardzo wdzięczna, ponieważ to zioło ma wiele zalet i jest w tej chwili absolutnym hitem w zielarniach. Jak sama nazwa wskazuje oczyszcza on organizm z toksyn.

czystek

Czystek pochodzi z gorących okolic Morza Sródziemnego. Są różne jego rodzaje o różnych właściwościach. U nas, w Polsce czystek znany jest pod nazwą Cistus Incanus, w użyciu jest też Cistus Ladanifer, który charakteryzuje się prawdopodobnie lepszymi właściwościami ale jeszcze ciężko go znaleźć w sklepach, chociaż niektóre hurtownie internetowe już go sprowadzają.

Ponieważ w ostatnim czasie coraz więcej osób zaczęło pić czystka jego popularność gwałtownie wzrosła i dzięki temu informacja o jego „cudownym” działaniu dociera do coraz szerszego grona osób zainteresowanych dbaniem o swoje zdrowie. Obserwuję, że od jakiegoś czasu ludzie bardziej zaczynają patrzeć na to co jedzą, co piją, zaczynają zauważać, że świat zmierza w złym kierunku i resztki instynktu samozachowawczego każą im poszukiwać jakiejś alternatywy dla siebie. Niestety dotyczy to zwłaszcza młodych osób, bo większość starszych święcie wierzy w zbawienną moc leków i nic ich już nie przekona do popatrzenia z szerszej perspektywy – przynajmniej ci z mojego otoczenia są strasznie uparci i sceptycznie nastawieni.

Mam cichą nadzieję, że posty pisane przeze mnie lub innych blogerów, a także coraz częściej nadawane programy telewizyjne nt. zdrowego życia i żywienia są czasem chociaż trochę pomocne w podjęciu decyzji o zmianie przyzwyczajeń; że chociaż troszkę otwierają oczy na niekoniecznie przyjazną rzeczywistość, która nas otacza.

Wracając do naszej herbaty muszę zaznaczyć, że watro ją pić bo przynosi wiele dobrego.

W swoim składzie zawiera m. in.cyneol, limon, eugenol, polifenole oraz taniny. W tym przypadku ważną funkcję odgrywają szczególnie związki fenolowe, które tak jak wit. C biorą udział we wspieraniu pracy układu odpornościowego. Należą do grupy substancji roślinnych o działaniu silnie antyoksydacyjnym zwalczając wolne rodniki, które są odpowiedzialne za powstawanie stanów zapalnych. Co jest niezwykle ważne zapobiegają tworzeniu się patologicznych komórek DNA czyli tej naszej podstawy istnienia. Zioło to poleca się głównie osobom cierpiącym na częste infekcje bakteryjne i wirusowe takie jak angina, nawracające przeziębienia, grypa. Ziele czystka pomaga również zwalczyć stany zapalne błony śluzowej gardła, krtani i jamy ustnej, a także łagodzi objawy zapalenia górnych dróg oddechowych. Biorąc pod uwagę nadchodzące jesienne i zimowe chłody polecam profilaktycznie ją pić. Można na przemian z wit. C, którą opisywałam we wcześniejszym poście. Herbatą tą zaleca się płukać jamę ustną na noc po umyciu zębów gdyż jej właściwości antyseptyczne doskonale chronią ją przed namnażaniem się patologicznych bakterii. Osoby, które mają problemy z trądzikiem mogą przemywać twarz i zaatakowane okolice mocnym naparem z czystka, gdzyż działa on antybakteryjnie na te zmiany skórne.

Po paru miesiącach regularnego picia czystka zmienia się zapach potu i człowiek ogólnie ładniej pachnie, ponieważ czystek działa też zasadotwórczo na organizm wypłukując z niego nadmiar bakterii gnilnych oraz metali ciężkich takich jak w szczególności kadm, który znajduje się w papierosach.

W niektórych publikacjach doczytałam się, że czystek stanowi doskonałą alternatywę dla osób leczonych na boreliozę, gdyż jego właściwości powodują sklejanie krętków tym samym nie dopuszczając do połączenia ich z błoną komórkową. Poleca się picie tej herbaty szczególnie wiosną i latem, gdyż w tym okresie występuje szczególne zagrożenie złapania kleszcza, ponieważ czystek chroni przed ewentualnym zakażeniem się tym krętkiem. Inne publikacje podają natomiast, że leczy raka. Musimy pamiętać, że czystek jest tylko suplementem diety, który wspomaga nasze organizmy w jego ciężkiej pracy a nie środkiem leczniczym,  więc picie herbaty powinno być dodatkową, a nie jedyną metodą leczenia boreliozy czy raka, gdyż nie ma bezpośrednich badań pomiędzy wykorzystaniem czystka, a poprawą zdrowia przy w/w chorobach.

Można go podawać dzieciom do picia bez ograniczeń, gdyż nie ma skutków ubocznych, a początki w szkołach czy przedszkolach obfitują w liczne absencje.

Ja sama piję tę herbatkę już dłuższy czas, a także stosuję wszystkie sposoby ochrony własnego zdrowia, które opisuję. Muszę stwierdzić, że czuję się rewelacyjnie i przewlekle zdrowa i w tym zdrowiu mam zamiar dożyć przynajmniej do 100, a później zobaczymy 🙂

Aby przekonać się o jego właściwościach proponuję zacząć ją pić długo i uparcie 1-3 razy dziennie po szklance, bo wtedy dopiero widać efekty.

Dla mnie osobiście jest smacznym napojem, może troszkę w smaku przypomina mi zieloną herbatę, a jeśli komuś nie zasmakuje można do niej dodać troszkę soku z malin czy z cytryny, posłodzić miodem czy łączyć z innymi ziołami. Tę samą porcję można parzyć 2 razy.

Na większość osób działa moczopędnie więc te osoby powinny ją pić do godz 15, żeby później mogły w nocy spokojnie spać. Prawdopodobnie podczas picia  u niektórych osób występuje reakcja Herxa (nudności, bóle brzucha, biegunka i inne). Osobiście nie miałam takich objawów, ale jeśli wystąpią to trzeba spokojnie przeczekać aż same miną.

Należy kupować zioła cięte, a nie mielone, z dużą ilością liści i kwiecia. W tych mielonych z regóły jest dużo gałązek, które zmieniają smak i właściwości czystka, można też kupić „psa zmielonego razem z budą”.

Sklepy zielarskie mają zazwyczaj dobrą jakość tego ziela, często cetryfikowaną.

Pozdrawiam, Maria

Biografia

dr Ginter Harnisch  „Czystek – zdrowie i piękno dzięki jednej roślinie”

Dodaj komentarz