Bisfenol A (BPA) cichy truciciel w każdym domu

Bisfenol A (w skrócie BPA) to jedna z najczęściej używanych na świecie substancji chemicznych, która jest wykorzystywana do produkcji plastiku na całym świecie. Środek ten został odkryty w 1891 r przez rosyjskiego chemika Aleksandra Dianina, a w latach trzydziestych XX w. odkryto, że ma on negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną. Nie zaprzestano jednak jego wykorzystywania, a wręcz z biegiem lat szybko zyskiwał na popularności (w 1970 r. wypuszczono na rynek 45 mln kg Bisfenolu A, natomiast w roku 2004 liczba ta sięgnęła 3. miliardów kg). Wśród producentów BPA można znaleźć wielkie koncerny  m.in. Bayer i BASF.
Obecnie BPA znajdziemy we wszystkich plastikowych produktach (chyba, że mają coraz bardziej powszechne oznaczenie BPA FREE). Niestety, mimo swojej szkodliwości nie został on wycofany chociażby z produktów, które mają bezpośredni kontakt z żywnością, tym samym więc spodziewać się go należy we wszelkich plastikowych opakowaniach, torebkach foliowych do przechowywania, gotowania (kasza, ryż) i pieczenia (rękawy spożywcze), znajdziemy go także w produktach dla dzieci i niemowląt (plastikowe zabawki, gryzaki, smoczki, butelki), szczoteczkach do zębów i kosmetykach, w których działa jako przeciwutleniacz. BPA  jest obecny na wszystkich paragonach z kas fiskalnych, jest wykorzystywany przy produkcji płyt CD, okularów, monitorów komputerowych, reflektorów samochodowych i wielu innych produktów. Aż 20% wyprodukowanego Bisfenolu A wędruje do nas w postaci żywicy epoksydowej, którą w postaci kleju wykorzystuje się przy produkcji samochodów i samolotów. Niestety żywica epoksydowa jest również ważnym składnikiem wypełnień dentystycznych, a najczęstszy z nią kontakt zapewniają wyścielone nią od środka metalowe puszki do konserw.

BPA

Musimy uświadomić sobie i przyszłym pokoleniom, że w obecnych czasach mało kto liczy się ze zdrowiem jednostki, dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzanie otoczenia, w którym się obracamy i kontrolowanie przedmiotów, które trafiają do naszych domów, bo to właśnie od tych kilku poświęconych chwil zależy nasze zdrowie, a często i życie. Udowodniono, że BPA przyczynia się do wielu chorób dręczących naszą cywilizację, a w szczególności:

 • powoduje nieodwracalne zmiany w układzie hormonalnym mężczyzn ponieważ naśladuje estrogen skutkiem czego następuje spadek poziomu testosteronu we krwi, zaburza libido, powoduje problemy z erekcją. Najzwyczajniej w świecie powoduje, że mężczyźni stają się mniej męscy
 • przyczynia się do przedwczesnego dojrzewania płciowego dziewczynek
 • przyczynia się do chorób serca – już 30% stężenie tego związku we krwi zwiększa ryzyko zawału o 10%
 • jest odpowiedzialny za rozwój otyłości, insulinooporności i cukrzycy typu 2
 • ma swój udział w powstawaniu nowotworów, zwłaszcza piersi i prostaty
 • zaburza prawidłowe funkcjonowanie hormonów tarczycy
 • może wywoływać zaburzenia neurobehawioralne takie jak np. ADHD

Badania przeprowadzone na ciężarnych myszach przez dr Pat Hunt (wybitną specjalistkę w dziedzinie genetyki na Uniwersytecie Waszyngtońskim) dowodzą, że BPA może przynieść uszczerbek na zdrowiu nawet kilku pokoleniom. Przeprowadzony eksperyment polegał na poddaniu ciężarnych myszy działaniu BPA dokładnie w momencie, gdy u płodów rozwijały się jajniki i następowała produkcja komórek jajowych mających wystarczyć na całe ich żeńskie życie. Gdy narażone na BPA myszy osiągnęły dorosłość, aż 40% ich komórek uległo zniszczeniu. „Ten jednorazowy kontakt z Bisfenolem A miał wpływ aż na trzy pokolenia naraz”.*

Agencja Żywności i Leków w USA (FDA) oraz Amerykańska Rada Produktów Plastikowych  są zdania, że BPA jest bezpieczne dla zdrowia, natomiast wyniki badań przeprowadzonych przez m.in. Peninsula College of Medicine and Dentistry w Anglii oraz Uniwersytetu Exeter w Missouri w USA pokazują, że BPA jest groźniejszy niż do tej pory sądzono. Takie kraje jak Kanada, Australia, USA i Anglia starają się o wycofanie z rynku produktów zawierających ten niebezpieczny związek. Jeśli chodzi o Polskę to nie widać zbytniego zainteresowania władz nad wycofaniem z obiegu produktów z tym środkiem, dlatego tak ważne jest szukanie produktów z oznaczeniem BPA FREE.

BPA do przewodu pokarmowego przedostaje się 3 drogami:

 • pokarmową – Plastik staje się szczególnie niebezpieczny gdy zostanie podgrzany, ponieważ wtedy bardzo duża ilość BPA przedostaje się do pożywienia. Powinniśmy unikać wszelkich produktów plastikowych jeśli chcemy umieścić weń ciepły posiłek, a zwłaszcza  plastikowych czajników bezprzewodowych, butelek do karmienia dzieci, pieczenia i gotowania w plastikowych woreczkach, wkładania plastikowych naczyń do mikrofalówki  (! – o matko! cóż to wtedy jest za bomba!)
 • oddechową – Zagrożeni są zwłaszcza pracownicy zakładów produkujących i wykorzystujących plastiki, papier termiczny do kas fiskalnych, farby, lakiery i kleje zawierające w składzie żywicę epoksydową oraz związki ognioodporne. Związki BPA znajdują się również w dymie papierosowym.
 • przez skórę – Szczególnie narażone na działanie tego środka są kasjerki w supermarketach (!), które non stop dotykają paragonów z kas fiskalnych. Badania wykazały, że podczas dotykania paragonu suchą ręką, pozostaje na niej ok 0,2 – 6 mikrogramów BPA, jednak dotykając go mokrą ręką, poziom ten wzrasta dziesięciokrotnie.

We wrześniu 2009 r. największa na świecie baza chemiczna danych Chemical Abstracts Service (CAS) ogłosiła, że ma w swoim rejestrze już 50 mln związków chemicznych, dlatego tym bardziej będąc codziennie narażonym na taką ciężką chemię podwajajmy siły w unikaniu jej. Rodzi się pytanie o to dlaczego używa się tak niebezpiecznej substancji do produkcji opakowań? Otóż odpowiedź jest prostsza niż sądzicie: BPA jest bardzo wygodny w użyciu, wytrzymały oraz nie zmienia smaku potraw. Jak widzicie, w którą stronę by nie spojrzeć, w domu, w pracy, na ulicy, da się zauważyć obecność tej szkodliwej substancji. Warto poświęcić parę chwil i poszukać zamienników ze szkła, stali nierdzewnej lub papieru. Jeżeli już jesteśmy zmuszeni skorzystać z opakowania plastikowego, sprawdźmy z jakiej kategorii ono pochodzi (oznaczenia są zazwyczaj umieszczone na etykiecie lub spodzie opakowania).

01 – PET lub PETE Poli(ereftalan etylenu), stosowany w:
butelkach na napoje gazowane, butelkach na wodę, słoikach do masła orzechowego, butelkach na olej spożywczy, tackach do mikrofalówki i piekarnika, tackach na jedzenie, opakowaniach na detergenty. Wykorzystywany również w tkaninach, dywanach, listwach podłogowych i sufitowych. 
[relatywnie bezpieczna odmiana plastiku przeznaczonego do jednorazowego użytku]*

02 – PE-HD lub HDPE Polietylen niskociśnieniowy o dużej gęstości, stosowany w: dzbankach na mleko, sok i wodę, butelki na detergenty i szampony, plastikowe torby, kubeczki do jogurtu, foliowe torebki w pudełkach z płatkami śniadaniowymi. Wykorzystywany także w rurach, wtryskarkach i izolacjach przewodów elektrycznych. 
[relatywnie bezpieczna odmiana odpowiednia do pojemników na żywność]*

03 – PVC lub V Poli(chlorek winylu), stosowany w:
butelkach na wodę i olej, butelkach na detergenty, szampony oraz płyn do płukania ust, opakowaniach do dań na wynos, plastikowej folii na żywność. Wykorzystywany również w zabawkach, rurach, materiałach budowlanych, panelach podłogowych i ściennych.
[Należy unikać! – może zawierać i wydzielać wiele bardzo szkodliwych związków chemicznych, w tym bisfenol A, ołów, ftalany, dioksyny, rtęć i kadm. Powiązany z czynnikami rakotwórczymi, zaburzającymi działanie hormonów i wywołującymi inne dolegliwości]*

04- PL-LD lub LDPE Polietylen wysokociśnieniowy o niskiej gęstości, stosowany w: 
torbach na zakupy, pokrywkach do pojemników, folii plastikowej, workach na śmieci, pojemnikach do przechowywania jedzenia, plastikowych kubkach na napoje, opakowaniach do mrożonek, plastikowych butelkach. Używany również we wtryskarkach i izolacjach przewodów elektrycznych.
[relatywnie bezpieczna odmiana odpowiednia do pojemników na żywność]*

05 – PP Polipropylen, stosowany w:
pojemnikach na margarynę, jogurty, syropy, sosy i inne produkty spożywcze, pojemnikach na jedzenie na wynos, pojemnikach z matowego plastiku, słomkach do napojów, nakrętkach do butelek, buteleczkach na lekarstwa. Stosowany również we włóknach syntetycznych, urządzeniach mechanicznych, częściach samochodowych i wykładzinach podłogowych.

Jeżeli wybieramy jedzenie w pojemnikach plastikowych, szukajmy właśnie z tym oznaczeniem.
[relatywnie bezpieczna odmiana odpowiednia do pojemników na żywność]*

06 – PS Polistyren, stosowany w:
naczyniach jednorazowych (kubkach, talerzach, sztućcach), pojemnikach do jedzenia na wynos, pojemnikach na jogurty, tackach do mięsa, pojemnikach na jajka, pojemnikach na żywność wykonanych z plastikowej pianki. Wykorzystywany również w piance do pakowania, buteleczkach na aspirynę, zabawkach, opakowaniach do płyt CD i DVD, wieszakach na ubrania, artykułach medycznych, materiałach izolacyjnych i osłonach do urządzeń elektrotechnicznych.
[Należy unikać! – produkty te mogą zawierać syren, toksynę atakującą mózg i układ nerwowy. Ma szkodliwy wpływ na czerwone krwinki, nerki i wątrobę. Syren pojawia się również w wydychanym dymie tytoniowym, spalinach samochodowych, wodzie pitnej i oparach z materiałów budowlanych]*

źródło: eko-sztuka-pakowania.pl

źródło: eko-sztuka-pakowania.pl

Najbardziej niebezpieczne są plastiki z oznaczeniem 07 PC lub INNE , bowiem są to Poliwęglany i inne produkty, przy których produkcji na pewno użyto BPA. Oznaczenia numerem 07 można znaleźć na dużych baniakach na wodę, dzbankach do mleka, butelkach dla niemowląt(!), kubkach z dzióbkiem dla dzieci(!), butelkach na wodę do wielokrotnego użytku, butelkach na sok z cytrusów, powłokach ochronnych w puszkach i wielu innych. Poliwęglany są również wykorzystywane przy produkcji przeróżnych opakowań, wypełnień dentystycznych na bazie żywic epoksydowych, puszkach do napojów, artykułach optycznych, płytach CD, deskach do snowboardu i częściach samochodowych.*

Przyjmując wszelkie nowinki techniki często nie zastanawiamy się nad tym jaki mają one wpływ na nasze zdrowie, dajemy sobie wmówić, że wygoda przede wszystkim. Podczas gdy cieszymy się z wygody i braku konieczności dźwigania szkła i stali, nasz organizm jest zatruwany, a my z radością klaszczemy w rytm wielkich korporacji zarabiających olbrzymie pieniądze na naszej naiwności. Przeciwstawmy się i wreszcie powiedzmy dość.

Ja swój dom już przejrzałam, eliminując ok 80 – 90% plastików, a Ty?

Pozdrawiam, M.

* Informacje czerpane z książki R. Smith, B. Lourie „Mordercza gumowa kaczka” Katowice 2010.

82 thoughts on “Bisfenol A (BPA) cichy truciciel w każdym domu

 1. Pingback: Czy tłuszcz może być zdrowy? | tajnikizdrowia

 2. i co z tego, moze ktos poda sposob jak go unikac hehehe, zakopac si pod ziemie, lub nie wychodzic z domu.

  • Sposobem na unikanie go jest dokładne weryfikowanie tego co się kupuje, w obecnej chwili coraz więcej producentów informuje o tym, że ich produkt jest wolny od BPA. Poza tym w/w oznaczenia plastików są zawsze wytłoczone na produkcie – wystarczy dokładnie czytać 😉

   • Witam np czekolada ma 05-PP opakowanie i czy owe opakowanie zawiera fatalny lub coś innego?

    Jeżeli nie zawiera to czy jest szkodliwe jedzenie czekolady gdzie pod dobrym światłem widać takie odbicie się od opakowania odpieczętowanie na czekoladzie, nie wiem jak to nazwać,
    Proszę o odpowiedz.

   • Właściwie to wszystko co nadaje się do jedzenia nie powinno mieć styczności z plastikiem i aluminium – najlepszym sposobem na uniknięcie jakiegokolwiek zagrożenia związanego z opakowaniem czekolady – czy to w folię aluminiową czy 05-PP( relatywnie ! bezpieczny) jest kupowanie takiej, która pomiędzy czekoladą a opakowaniem ma jeszcze przełożony pergamin. Jeśli chodzi o ftalany, o które pytasz to nigdzie nie znalazłam wzmianki o tym, żeby znajdowały się w żywności chociaż kto to wie czym nas karmią. Ftalany są to sole i estry kwasu ftalowego używane do produkcji farb ftalanowych, klejów , laminatów, zawierają go przede wszystkim wykładziny podłogowe z PVC. Ftalany są główną przyczyną alergii u ludzi. Szczególnie podatne na nią są niemowlęta i małe dzieci.
    Pozdrawiam

  • Tak wysokie stężenie BPA we krwi jest możliwe z tego względu, że znajduje się w całej krwi obwodowej, która stanowi 100%. Problem ten występuje głównie u ludzi, którzy spożywają przede wszystkim produkty wysoko przetworzone – puszkowane takie jak konserwy, napoje w puszkach, zupy itd, gotują czy pieką w rękawach foliowych. BPA stanowi formę syntetycznego estrogenu przez co w organiźmie człowieka udaje normalny estrogen. Bardzo łatwo kumuluje się w tkankach tłuszczowych. Z tego też powodu jest odpowiedzialny za otyłość.Widać to szczególnie na populacji ludzi w Stanach Zjednoczonych, którzy idąc na łatwiznę odżywiają się głównie produktami puszkowanymi.
   pozdrawiam

 3. A potem się wszyscy dziwią skąd taka plaga nowotworów czy chorób. Dlaczego,, stare „roczniki się trzymia zdrowo o to jeden z przykładów. Ludzkość sama siebie zniszczy!!

 4. Po prostu żyć nie umierać,najgorsze że człowiek zabija człowieka a nawet gorzej bo skazuje go na powolne kompanie,nie do wiary do czego są zdolni ludzie aby zdobyć pieniądze,czasami mi wstyd że jestem człowiekiem

 5. Pingback: Era plastiku | Domena smaku

 6. a co z pampersami oryginalnymi dla niemowląt? właśnie z nich zrezygnowałam na rzecz tetrówek (jeszcze zanim przeczytałam ten art.) bo mają metale ciężkie i śmierdzą tekstyliami, rak murowany jąder lub pęcherza w przyszłości, bezpłodność itp. Trochę za póżno się zorientowałam bo Julek skonczył już 6mc-y. Ale lepiej póżno niż wcale. A co do bpa to na pampersach jest oznaczenie 07 C/PE więc kolejny syf który odkryłam akurat dzięki Twojemu artykułowi.

  • Witaj Anitko,
   Bardzo dobrze zrobiłaś,że zrezygnowałaś z pampersów bo jak sama zauważyłaś to sam syf. Kiedyś ludzie używali tetry i jakoś dawali radę a teraz muszą być pampery bo inaczej dziecka nie wychowa się bez nich. Rozumiem, że ułatwiają matkom życie ale czy warto poświęcać swoje maleństwa?
   Pozdrawiam

 7. A ja się zastanawiałem skąd na świcie biorą się zniewieścieli faceci ( w rurkach itd.), ale dziś się dowiedziałem.
  Za ich problemami hormonalnymi stoją wielkie koncerny farmaceutyczne i plastikowe opakowania.
  Posądzić ich o współudział w szerzeniu sodomii i pedofilii 🙂

  • Te zniewieścienie facetów przez ten toksyczny związek to moim zdaniem jedyny plusik bo nie zachowują się tacy względem kobiet jak agresywne zwierzęta. Za dużo testosteronu to też jest problem – wyłącza się racjonalne myślenie na rzecz pierwotnych instynktów – wtedy taki osobnik już przestaje być cywilizowanym człowiekiem.

 8. Hej, wyrzuć z treści ADHD, wiadomo od lat że takiej choroby nie ma, wymyślili ją jak wiele innych żeby sprzedawać leki…

  • Witaj Lobo
   Masz rację, że ADHD w takiej formie w jakiej wymyślił go Leon Einsenberg nie istnieje ponieważ to nie jest choroba genetyczna i nie musi być leczona od razu Ritalinem.
   Nadpobudliwość ruchową dzieci jak najbardziej można sklasyfikować jako stan, który w porę nie rozwiązany może doprowadzić z czasem do patologii. To współczesne warunki cywilizacyjne są odpowiedzialne za te problemy. Chemia nałogowo dodawana do produktów spożywczych działa pobudzająco na rozwijający się układ nerwowy dzieci , cukier spożywany w ogromnych ilośćiach też jest niezłym narkotykiem, agresja w szkole także odbija się na dzieciach oraz bardzo istotny brak ruchu u dzieci. Spójrz, kiedyś dzieciaki w każdej wolnej chwili biegały po dworze, grały w klasy, gumę, w piłkę, jeździły na rowerze czy skakały po drzewach. Sama pamiętam jak ciężko było moje dzieci wieczorem zagonić do domu. A teraz inwigilowane non stop przez rodziców, wyręczane w różnych pracach, nałogowo oglądające filmy naładowane agresją czy grające w różne gry …to jest problem ADHD ale nie trzeba go od razu leczyć, wystarczy wygonić dzieciaki na dwór, ograniczyć chemię w pożywieniu i ADHD samo zniknie. Pozdrawiam

 9. Dziękuję za wiedzę, której nie miałem wcześniej. Jestem przerażony swoją niewiedzą i chcę to nadrobić! Planuję usunąć szkodliwe amalgamaty, a czytam, że te „nowoczesne” wypełnienia dentyst. mają BPA, no i te szczoteczki do zębów. Co zrobić, jaka jest zdrowa i bezpieczna alternatywa M.?? Pozdrawiam.

  • Tak naprawdę nie ma zupełnie bezpiecznej alternatywy ale musimy wybierać mniejsze zło, w tym wypadku te wypełnienia nowoczesne. Amalgamat w stosunku do BPA to istnie diabelski wynalazek i musisz pozbyć się go jak najszybciej.Poszukaj stomatologa, który potrafi te plomby usuwać.Jeśli chodzi o szczoteczki do zębów to są już produkowane z bambusa, produkuje je firma Ecobamboo. Pozdrawiam

  • Dobrze myślisz Amigos. Człowiek to pionek w rękach wielkich korporacji, którym można do woli szafować. Kiedyś gdzieś czytałam, że prezes amerykańskiej korporacji Monsanto wypowiedział się publicznie ,że na świecie powinno żyć tylko ok. 250 ml ludzi,a resztę należy zgładzić.Nic dodać, nic ująć.Pozdrawiam.

 10. hej/ Co z butelkowanymi wodami ? Kupowac tylko w szkolanych butelkach ?? Co z osmotycznymi filtrami pomagaja >??

  • Uważam,że szkoda pieniędzy na kupowanie wody w butelkach czy to szklanych( choć zdrowsza) czy to w plastikowych ( jeden wielki szajs). A osmotyczne filtry jak najbardziej polecam gdyż doskonale oczyszczają wodę.
   Ja używam zwykłego węglowego filtra do wody Brita i też jestem zadowolona bo mam czystą wodę i jestem zdania, że takie oczyszczenie zupełnie wystarczy. Pozdrawiam

 11. Witam, a jak sie ma wydzielanie szkodliwych substancji z np.wieszaków oznaczonych numerem 6. Czy to chodzi tykko o proces podgrzewania, czy w normalnych warunkach, tez lepiej z niego zrezygnowac i powyrzucac takie wieszaki?

  • Żyjemy w erze plastiku i od niego już nie uciekniemy bo jest on dosłownie wszędzie. Natomiast wszystkie plastiki powinny być wyrzucone z kuchni aby nie miały styczności z pożywieniem i też w sklepach takich produktów należy unikać na ile to możliwe.
   Bisfenol najbardziej szkodliwy jest głównie wtedy, gdy spożywamy podgrzewane produkty w różnego rodzaju plastikowych opakowaniach albo przechowywane są produkty mokre czy wilgotne jak woda, olej, sałatki, ciasta, mięsa itp.
   Należy także unikać dotykania paragonów po stronie wydruku bo tusz, który jest na nich też zawiera bisfenol i poprzez skórę spora ilość dostaje się do krwioobiegu.
   A wieszaki zostaw, niech sobie wiszą. Pozdrawiam

  • Alicjo
   Zakrętki twist mają w sobie najczęściej polichlorek winylu (PVC), który jest poddany procesowi plastyfikacji( proces technologiczny zwiększający aż do 40% plastyczność tworzyw sztucznych). Mogą to być estry kwasu ftalowego, sebacynowego, adypinowego, oleje epoksydowane,poliadypiniany, naturalne oleje lniane (ELO) lub sojowe (ESBO). Substancje te mogą w dużych ilościach uwalniać się do produktów, które są przechowywane w słoikach a szczególnie do tych , które zawierają w sobie olej. Niestety, są to substancje toksyczne zmieniające pracę naszego układu hormonalnego. Wg. norm dyrektywy UE 10/2011 całkowita migracja ogranicza się do 60 mg/ kg żywności. Wobec tego nie zostaje nam nic innego jak używać słoików pod gumkę. Pozdrawiam

 12. Witam, chciałem zapytać. Co z trytanem? Trytan jest z grupy 7. Nie posiada BPA. Obecnie popularny w produkcji bidonów czy kielichów w blenderach, traktowany jest jako zdrowy.

 13. Witam, a w co pakowac mięso które kupuje bezposrednio u hodowcy i przechowuje w zamrazarce? Pozdrawiam

 14. Czy naprawdę wszyscy się stosują i przestrzegają zasad zdrowego odżywiania ?
  Myślę, że w tych czasach to chyba niemożliwe ? To co proponują nam sklepy bierzemy
  i nie zawsze zastanawiamy się czy jest zdrowe. Czytamy etykiety i wybieramy artykuły w miarę
  zdrowe. Myślę, że służby wyższe muszą czuwać,żeby nas nie zjadła chemia !!!

  • Oczywiście, że nie wszyscy przestrzegają diety bo zaganiani nie mają na to czasu, bo to wymaga wysiłku a im się zwyczajnie nie chce – powodów znajdzie się multum.Nie wolno swojego życia i zdrowia oddać w czyjeś ręce bo nikt inny nie zadba o nie tak jak Ty. W dzisiejszych czasach trzeba być zwyczajnie czujnym i obserwować świat. Nie ma ogólnoświatowych wojen, głodu(?) więc w bardzo humanitarny sposób przetrzebia się jednostki społeczne. Myślisz, że ci na „górze” jedzą to samo co zwykły Kowalski? Nie ruszyli by tego bo wiedzą, że te produkty nie nadają się do jedzenia – mają pola ze zdrowym zbożem, swoje piekarnie, linie produkcyjne itd, po prostu swój świat. Tak niestety wygląda dzisiejsza rzeczywistość, tylko, że zwykły Kowalski tego nie wie bo o tym zwyczajnie nie myśli się na co dzień, telewizja tego też Ci nie powie.A służby wyższe oczywiście ,że dbają o nas …dbają aby nas nie zatruć od razu tylko co dzień po troszeczkę.Żeby nie można było nikogo pociągnąć do odpowiedzialności. Tak właśnie o nas dbają. Zobacz jak choroby metaboliczne niszczą społeczeństwa. Prawie w każdej rodzinie jest ktoś chory na raka, ma cukrzycę itd.
   Uważasz, że to jest normalne?
   Pozdrawiam

 15. Witam . Bardzo „wciągnęła” mnie ta dyskusja 🙂 ale przede wszystkim dziękuję za zawartą tu cenną wiedzę ” w pigułce „. Chciałam przy okazji prosić o podpowiedź w temacie przechowywania żywności w pojemnikach szklanych. Zawsze uważałam je za najbardziej bezpieczną formę kontaktu z żywnością ,aż tu nagle zakupiłam szklane słoiki z piękną dekoracją na zewnątrz i uszczelką plastikową w korku .Miały połączyć funkcję estetyczną z użytkową w mojej nowej kuchni . Jakież było moje zdziwienie , gdy na spodzie , na papierowej naklejce znalazłam malutki znaczek o zakazie kontaktu z żywnością 🙂 . Czy chodzić tu może o te plastikowe uszczelki , czy rzeczywiście szkła też już musimy się obawiać .Dopowiem jeszcze ,że
  na szkle jest także wytrawiony symbol „02” . Z góry dziękuję i pozdrawiam :).

  • Napiszę szczerze, że zaskoczyłaś mnie tym pytaniem, ponieważ szkło jak najbardziej stosuje się do przechowywania żywności. Polietylen niskociśnieniowy (02) też stosuje się w żywności więc nie wiem skąd ten zakaz. Jeżeli masz paragon to możesz oddać towar jako niezgodny z przeznaczeniem albo jak na naklejce jest adres producenta to może spróbuj skontaktować się z nim i wyjaśnić problem. Daj znać co załatwiłaś bo sama jestem ciekawa tej sytuacji. Pozdrawiam

 16. witam, własnie przeczytałam artykuł, po którym zrobiłam inspekcję lodówki. Dużo tam produktów popularnej niemieckiej marki na L.. W tym wyroby dla dzieci, bez konserwantów, glutaminianiu i fosforanów, za to pakowane w opakowania oznaczone 7, lekko sie podłamałm, bo wierzyłam, ze to w miarę przystępne i zdrowe jedzenie a tu taki zonk:( jak można pakować w takie rzeczy produkty dla dzieci?!

  • Nie napisałaś co dokładnie trzymasz w tych opakowaniach ale najlepiej wkładać je dodatkowo w papierowe worki aby odgrodzić od bezpośredniego kontaktu z żywnością albo szukać produktów w innych opakowaniach, np oznaczonych 5PP pozdrawiam

 17. witam, dziekuję za błyskawiczną odpowiedź i mam jeszcze jedno pytanie – czy szklane opakowania tez maja jakies oznaczenia? kupilam olej w szklanej, ciemnej butelce (kujawski) mieszanka rzepakowego, lnianego i z pestek dyni. Nawet do głowy mi nie przyszło, żeby sprawdzić oznaczenia. Sparwdzialm w domu. onaczenie 7, dokladnie jak w tyych znakach, które pokazujesz…o co chodzi?

  • Madziu, butelki szklane znane są z tego, że są całkowicie nie toksyczne. Szczerze jestem zaskoczona Twoim pytaniem, bo sama nigdy nie znalazłam żadnych oznaczeń, a też z ciekawości sprawdziłam wszystkie swoje butelki i na żadnej nie ma oznaczeń. Nie wiem o co chodzi. Szkło jest chemicznie obojętne co gwarantuje brak negatywnego wpływu na smak i właściwości jego zawartości. Ze względu na swoją strukturę cząsteczki szkła są gazoszczelne, oznacza to ochronę dla produktów reagujących z tlenem. Szkło nie wiąże i nie wchłania obcych substancji zarówno z zewnątrz jak i z produktu znajdującego się w środku butelki. Jest pozbawione BPA, ITX (izopropylotioksanten), aldehydu octowego, estrów ftalowych, Acetaldehydu, BPAF oraz innych związków chemicznych, które nie są obojętne dla człowieka. Szkło składa się w 100% z naturalnych składników, t.j. piasku, sody amoniakalnej i wapnia, a od ponad 5 tysięcy lat jego skład się nie zmienił.
   Jeżeli chce Ci się szukać dokładniejszych danych to podaję Ci namiary – Wytyczne OECD dot. badania chemikaliów, ISSN 1607-310X, styczeń 2007. Pozdrawiam

   • Dziękuję!!!:) może w takim razie chodzi o zakrętkę…(olej o którym piszę to przodująca polska marka na Ku…(trzy ziarna ) w ciemnej zielonej butelce…
    A tak przy okazji, wszystkie opakowania wędlin i serów w lodówkach znanej niemieckiej marki na L są produkowane z tworzyw oznaczonych 7…:(

   • Masz rację, to pewnie chodzi o zakrętki bo z regły od środka zawierają powłokę PVC. Jeżeli w butelkach byś trzymała wyłącznie suche produkty, to nic im nie grozi bo PVC przechodzi do nich wyłącznie pod wpływem wilgoci albo wysokiej temperatury.
    No widzisz, wydawałoby się, że Niemcy bardziej dbają o zdrowie i mają większą świadomość zatruwania środowiska, a może tylko trują Polaków,któż to wie.
    Bardzo często spotykam się z tym, że ludzie,którzy zgłębiają problem zdrowia i zdrowego żywienia mają w tym kierunku ograniczone wiadomości.Kiedyś oglądając bardzo znany w TV program o zdrowym żywieniu w pewnym momencie usłyszałam, że najlepiej do pieczenia używać foliowego rękawa bo nie potrzeba wtedy dodawać tłuszczu. Od tamtej pory tego programu już nie oglądam.
    Cieszę się Madziu,że należysz do tej nielicznej grupy,która walczy bo większość ludzi potrafi tylko narzekać i na tym kończy się ich rola.
    Pozdrawiam Cię serdecznie, tak trzymaj.

 18. Witam
  A jaka alternatywe mogę zastosować jeśli chodzi o jogurty dla niemowląt bo one mają opakowania plastikowe nawet gdybym sama miała robić to te jogurty naturalne które kupuje też są w plastikach…:-( I czy kaszki i mleko które są pakowane w takie srebrne foliowe torebki też są niebezpieczne dla zdrowia? Jeśli tak to jak można ten problem rozwiązać? I co zrobić w kwestii zabawek bo wszyscy odwiedzający zasypują dziecko plastikowymi zabawkami niby dobrych firm ale z plastiku. Czym ma się bawić bo prawie każda zabawka jest z plastiku…?

  • Nie kupisz jogurtów w niczym innym niż w plastikowych opakowaniach i to nie wiadomo jakiego pochodzenia bo te opakowania nie mają, niestety oznaczeń. Jedynym wyjściem jest robić taki jogurt – kefir samej używając do tego grzybka tybetańskiego. Ja tak robię- jak chcę mieć słodki to do niego dodaję ksylitolu i owoców i jest pyszny. Poczytaj sobie o nim w jednym z moich wpisów.Taki kefir jak najbardziej nadaje się dla dzieci ponieważ grzybek produkuje bakterie probiotyczne. Jeżeli byś chciała to mogę Ci go wysłać.
   Kaszki i mleko są produktami sypkimi więc generalnie nie powinny wchłaniać tego aluminium,jak dotąd nie ma prowadzonych badań nad tym zagadnieniem.
   A jeśli chodzi o zabawki to jest to niewątpliwie problem.Ciężko powiedzieć komuś, żeby kupował zabawki z atestami( a i te czasami mają w sobie trucizny) bo ludzie z reguły kierują się wzorem czy kolorem zabawki, a nie jakością. Te z atestami też są troszkę droższe.Ciężko mi doradzić co masz w tym wypadku zrobić.Szukaj zabawek drewnianych malowanych farbami ekologicznymi.
   Moje dzieci urodzone w latach 80-tych , kiedy nic nie było w sklepach bawiły się garnkami i łyżkami i pomimo, że było głośno to była ich najlepsza zabawa. Czasami też warto porozmawiać z przyszłymi odwiedzającymi i razem ustalić prezent. To w końcu Twoje dziecko i jego zdrowie jest najważniejsze, nikt nie powinien się obrazić.
   Pozdrawiam Cię

 19. Bardzo smutno sie czyta takie rzeczy, ale trzeba znać prawdę. A akurat niedawno tak jakos myslalam ze picie w kubkach plastikowych moze byc niezdrowe, bo chyba bardziej sie rozwijają bakterie czy cos (podobno psy nie lubia pic z plastikowych bo cos czują, nie wiem!) a ja przez jakieś MINIMUM 5 LAT pilam wodę tylko i wylaczniie z plastikowych kubków, bo pije bardzo dużo i ciagle i równiez mam przy lozku wode i nie chcialam rozlac i stluc, a jeden kubek mialam taki z dziubkiem super wygodny do łóżka, zaś ten drugi ogromny i nie musialam co kwadrans dolewac…., Oba byly z taniego /chinskiego sklepu ,,wszystko po 3 zł”. W zyciu nie pomyslalam wtedy o tym ze to moze miec wplyw na zdrowie, mimo ze rozpoczynalam studia dietetyczne, a potem przez rok medycynę…w skrocie mam bardzo powazne problemy ze zdrowiem, przyczyny owszem znam ale ciekawa jestem czy to równiez wpłynęło…. (oczywiście skladu kubków nie znam bo tak jak mowie chinski sklepik). zarowno chodzi o sklad jak i bakterie… na szcescie cieplej wody nie pilam ani herbaty tylko zimną wodę, no ale jednak….

  • Uważam, że powinno się znać własnego wroga bo wtedy wiemy jak z nim walczyć. Żyjemy w takich czasach, że każdy musi na własną rękę zdobywać wiedzę i wybierać tę właściwą drogę.
   Pamiętaj Lauro , nawet z najgorszej sytuacji jest zawsze jakieś wyjście, musisz tylko je znaleźć, czego Ci serdecznie życzę. Pozdrawiam, Maria

 20. Witam
  Dziękuję za wczesniejsza odpowiedź ale chciałabym się jeszcze Pani zapytać czy zabawki plusze maskotki miski piłeczki też są niebezpieczne dla zdrowia dziecka? Moje dziecko ma też różne gumowe zabawki i nie wiem czy pozwolić mu się tym bawic? Czy znak CE jest atestem ktory wystarczy aby można było dać dziecku taka zabawke czy jeszcze na coś trzeba zwrócić uwagę? I jeszcze kwestia łyżeczki do karmienia dziecka bo większość jest plastikowych my akurat mamy silikonowa i czy powinnam wymienić ja na metalową czy będzie lepsza? Widzialam też sztućce dla dziecka metalowe ale to już dla trochę większych dzieciaków niż mój więc nie wiem czy mogę mu takie kupić?
  Pozdrawiam

  • Plastikowej czy metalowej łyżeczki proszę dziecku nie dawać ale z silikonu jak najbardziej. Silikon jest otrzymywany z krzemionki, która występuje w naturze, a w połączeniu z tlenem daje kwarc. Po obróbce chemicznej powstaje silikon. Jest on biologicznie obojętną, a tym samym zdrową alternatywą dla innych produktów. Na rynku są produkty różnego pochodzenia, często sprowadzane z Chin, które mają podejrzany skład i są o wiele tańsze od tych zdrowych, często też mają dziwny, nieprzyjemny zapach. Aby sprawdzić czy silikon jest dobrej jakości proszę uszczypnąć paznokciem kawałek tworzywa- jeśli na nim pozostanie biały ślad tzn, że jest podróbką. Natomiast jeśli chodzi o zabawki z certyfikatem CE to obowiązują producenta pewne normy do których musi się dostosować i takie zabawki są bardziej bezpieczne niż te bez tego oznaczenia.Od 2009 roku zostały zaostrzone normy dla zabawek, które muszą spełniać wiele wymogów. Wejdź na stronę”Co musisz wiedzieć o nowej dyrektywie zabawkowej 2009/48″, na której znajdziesz wszystko co interesuje Cię w danym temacie- warto przeczytać. Pozdrawiam

 21. Witam,

  A co z manierkami i przegotowaną wodą ? Są obecnie na rynku aluminiowe, stalowe, z trytanu (BPA free) i całej gamy innych plastików (PET w tych po napojach).
  Które ze wspomnianych materiałów są bezpieczne dla użytkowania tylko wody ?
  Aluminium czytałem, że nie zalecasz do kontaktu z żywnością a jak jest z wodą ? Chodzi o to że jakoś trzeba uzdatniać wodę do picia w terenie i co wtedy najlepiej mieć pod ręką żeby wodę przegotować a potem w czymś przechować do picia ? Są komplety różnych manierek z kubkami aluminiowymi ale od biedy można też zaopatrzyć się w jakiś emaliowany jeżeli aluminium to taki metal niezdrowy jak np. ołów. I jak jest ze stalą nierdzewną ? Gdzieś mi się obiło, że też są różne np. z domieszką niklu, który może uczulać lub działać jak alergen.
  Koledzy od produkcji noży twierdzą , że każda stal rdzewieje, tylko kwestia czasu kiedy ale jak to się ma na zdrowie ?

  Pozdrawiam i proszę o odpowiedź, która odniesie się do każdego z wymienionych materiałów, bo ciągle zastanawiam się nad skompletowaniem manierki (butelki/pojemnika na wodę) i kubka do niej (głównie do gotowania wody, którą będzie można przelewać po ostudzeniu).

  • Wojtku, długo zastanawiałam się co Ci napisać, ponieważ każda opcja z jednej strony ma plusy a z drugiej minusy.
   Stal nierdzewna ( jak dotąd mój faworyt) uważam, że jest najlepsza pomimo tego co mówią Twoi koledzy.Wybierz dobrą stal 18/8 lub 18/10, gdzie 18 oznacza zawartość chromu a 8 lub 10 zawartość niklu.Nikiel bardzo rzadko uczula i jest tak wszechstronny w użyciu,że już dawno zapewne zorientowałbyś się,że jesteś na niego uczulony.
   Te oznaczenia są opisane na spodzie garnków lub manierki.Natomiast garnki, które nie mają oznaczeń mogą uczulać ze względu na inny skład. Jeśli w domu masz metalowe garnki to sprawdź ich skład. Minusem tych produktów a szczególnie manierek jest to, że mogą być nieco ciężkie. I to tyle. A jeśli chodzi o wszystkie plastiki to ja jestem na nie.Nawet sama woda przechowywana dłuższy czas w takim plastikonie staje się w jakimś stopniu toksyczna, często nagrzewa się itd… Plastik pozbawiony BPA nadal jest plastikiem i nie wiadomo jakie jeszcze inne trucizny z niego do wody wydzielają się, o tym tak naprawdę nikt nie pisze ponieważ plastik musiałby zniknąć z powierzchni ziemi. A o aluminium nawet nie chcę słyszeć, dziwię się, że nadal są z niego produkowane naczynia.Tak jak piszesz, kup sobie do tej manierki emaliowany garnuszek i będzie ok. A uzdatniać wodę też zapewne możesz w garnku. Pozdrawiam, Maria

 22. Poleć proszę dobre garnki z powłoką ceramiczną wysokiej jakości(jakie oznaczenia świadczą o wysokiej jakości powłoki?)
  a co sądzisz o powłoce-silargan(o jej wpływie na obrabianą termicznie żywność?) w garnkach Silit ?
  to co ja wiem to:”
  ” twardsza od stali, bardzo trwała, odporna na zadrapania oraz na ścieranie;
  zawsze jednakowo lśniąca oraz nadająca się do zmywarek;
  higieniczna oraz nie wywierająca wpływu na smak potraw;
  nadająca się do kuchni ceramicznych oraz sensorowych”.
  Pozdrawiam Jola

  • Jolu miałam kiedyś koleżankę, która w prezencie dostała takie gary ale nie mam z nią już kontaktu więc nie wiem jak się sprawują. Z tego co mi mówiła to na początku była z nich zadowolona, cieszyła się, że są takie piękne i lśniące a później narzekała, że źle się w nich smaży – tyle wiem. Sama takich garnków nie posiadam, więc trudno mi wyrazić opinię o nich. Z opisu wynika, że są odjazdowe, a jak sprawdzają się to każdy indywidualnie sam musi doświadczyć w trakcie ich używania. Sprawdzałam opinie na forum więc są różne ale pewnie tyle to i Ty wiesz. Większość powłok zawiera nikiel albo glin a te prawdopodobnie są wolne od tych związków dlatego nadają się dla alergików. Myślę,że każde gary mają jakieś minusy i plusy, idealnych chyba jeszcze nie ma.
   Bardziej Ci nie pomogę bo po prostu nie wiem.
   Pozdrawiam Maria

   • Witam, owszem, obecnie są szklane garnki, które w 2013 roku, w którym publikowałam post były u nas niedostępne. Jednakże ja bałabym się zaufać garnkom ze szkła, gdyż wystarczy mikro uraz aby doszło do tragedii.

    Pozdrawiam

 23. Produkuję elementy z żywić epoksydowych laminaty. Nie widziałem jeszcze na naszym rynku ani w ogóle, żywicy które nie byłby na bazie bisfenolu A. Czy można to jakoś zastąpić – ograniczyć. Na wszystkich tych żywicach napisane jest że nie wydzielają toksycznych oparów, jakieś tam środki ostrożności są wymienione rękawice itp, toksyczna dla organizmów wodnych itp. Nie jest nigdzie napisane że po stwardnieniu wydziela się BPA ( które jest toksyczne). Już sam nie wiem jak mam się z tym obchodzić.

  • Nie znam technologii produkcji tych laminatów ale jeśli w trakcie produkcji wydziela się jakiś pył to nie będąc odpowiednio zabezpieczony ( maseczki, rękawice) na pewno go wdychasz i wchłania Ci się przez skórę do organizmu.
   Taki laminat ma zapewne inny skład chemiczny niż np. butelka na wodę czy inne płyny więc może jest zabezpieczony przed wydzielaniem się co nie znaczy, że jest bezpieczny. Porozmawiaj z Bhp-owcem, on powinien Ci wiele wytłumaczyć. Pozdrawiam, Maria

   • Witam, 1. nawet ten smalec gesi firmy desmal tez zawiera nakretki z BPA czy jakims innym xenestrogenem?

    2.Odnosnie 5PP opakowania prostakatnego z twardego plastiku na zywnosc czy mozna trzymac w nim mieso?

    3. Woreczki do morzenia w ktorym wklada sie mieso czy mrozilaby Pani mieso w takich woreczkach? http://www.papyrussupplies.com/MEDIA_CustomProductCatalog/m8330219_small_small_2038979_small_small.jpg
    Woreczki do mrozenia miesa na tym obrazku zrobione sa z polyethylenu a dokladnie z LLD?
    4. Woreczki w sklepie foliowe do pakowania warzyw i owocow zrobione sa z PVC czy z PCV (juz nie pamieta jak sie dokladnie to pisze) ? 5.Czy lepiej mrozic w PCV PVC czy w woreczkach do mrozenia miesa co podalem w linku?

    Prosze o info. Z gory dziekuje.

   • Najbezpieczniejsze plastiki a w tym też do mrożenia mięsa to te z oznaczeniem 5 PP, inne moim zdaniem nie nadają się aby cokolwiek w nich zamrażać. Jeśli jednak chcesz w nich mrozić to dokładne wypłukanie po rozmrożeniu a nawet obgotowanie i wylanie tej wody jest jak najbardziej wskazane.
    Jeśli chodzi o mnie to ja nauczyłam się kupować mięso na bieżące potrzeby i staram się nie mrozić, oczywiście jestem w 90% wegetarianką więc tego mięsa zjadam naprawdę mało. Pozdrawiam

 24. Dzieki bardzo ale gdzie mozna kupic woreczki do mrozenia inne niz polyethylen? Takie woreczki z 5PP nie widzialem..

 25. Im bardziej wgłębiam się w temat plastików, tym bardziej jestem przerażona, a ten artykuł tylko utwierdził mnie w przekonaniu, że weszłam na właściwą drogę- ograniczenie użycia plastiku. Mogę nawet pochwalić się jednym sukcesem- dziś jedyna rzecz, która była zapakowana w plastik, a którą kupiłam, był jogurt naturalny. Na zakupy zabierałam bawełnianą torbę, a produkty spożywcze pakowałam w torby papierowe (na szczęście dostępne w moim sklepie). Zastanawiam się tylko jak przekonać bliskich do ograniczenia plastiku, bo na razie patrzą na mnie jak na ufoludka :/
  Nie wiem czy mogę rekomendować tutaj oglądanie filmów dostępnych w necie, ale jeśli Autorka nie ma nic przeciwko, to polecam wszystkim film dokumentalny z 2009 r. „Plastic planet”. Mnie głęboko poruszył i skłonił do tego, o czym wspomniałam powyżej.
  Dziękuję Ci Autorko za ten artykuł i cieszę się, że nie jestem sama w moich „ekologicznych” zapędach. Oby z czasem świadomość społeczeństwa była coraz większa, a użycie plastiku coraz mniejsze! Tego życzę nam wszystkim 🙂

  • Zapewniam Cię Kamo,że nie jesteś sama. Chociaż to idzie wolno to jednak zmienia się mentalność i świadomość ludzi, a o to przecież chodzi.Dzięki za film, oglądałam go bardzo dawno temu i zapomniałam o nim. Może części ludziom da do myślenia. Pozdrawiam Cię serdecznie.Maria

 26. Witam. Kupiłam pudełko na kaszke dla dziecka i jest napisane na plastiku 7 a na opakowaniu bpa free czy te opakowanie jest bezpieczne ?

 27. Witam, ostatnio popularne są soki np. jabłkowe w foliowych opakowaniach z pompką oczywiście bez oznaczeń. Czy mogą być bezpieczne czy raczej ich unikać?

  • Witam, ciężko mi określić bezpieczeństwo foliopaków jednak biorąc pod uwagę fakt iż owoce zawierają kwasy, to najbezpieczniej kupować soki w opakowaniach szklanych

 28. Witam, Polecam wyroby z drewna – są ładne, trwałe, emanują dobrą energią. Są droższe od plastikowych ale warto wydać więcej kasy i mieć np. eleganckie wnętrze całego domu. Zabawki również mogą być z drewna i nawet można do tego celu przysposobić pięknie i bardzo realistycznie zrobione rzeźby zwierząt. Są drogie, choć warto takie mieć bo te z plastiku same w sobie są obrzydliwe – emanują jakąś syfiastą energią.

  • Witam, zgodzę się z tym, że wyroby z drewna są ładne i ekologiczne, jednak trzeba zwracać uwagę na to czym są pomalowane, bowiem farby i lakiery mogą zawierać dużo trucizn. Co do zabawek plastikowych to niestety z dzieckiem ciężko dyskutować używając argumentu zdrowia i elegancji 🙂

   Pozdrawiam

 29. 07 nie zawsze jest szkodliwe, pod tą kategorią występuje np. tritan, który jest bardzo bezpiecznym tworzywem.

  • Witam, niestety nie zgodzę się z twierdzeniem, że tritan jest bardzo bezpieczny, bowiem jest on polimerem, w skład którego wchodzi fosforan trifenylu, (substancja bardzo szkodliwa występująca również w lakierach do paznokci), rozregulowujący gospodarkę hormonalną znacznie bardziej niż BPA.

 30. Witam, a jak wygląda sytuacja gdy nasza praca polega na ztapianiu plastiku, spawaniu w celu połączenia z inną częścią. Po dwóch dniach pracy mam problemy z oddychaniem , ból w klatce piersiowej i kaszel. Praca bez maski ( dodam że dopiero zaczynam i już na zwolnieniu lekarskim ) . Co się wytwarza w czasie takiego ztapianiu ? Dodajemy dużo kleju, pracuje w Niemczech.

  • Witam, przykro mi ale w tym wypadku najlepiej zmienić pracę, pomijając już fakt, że praca powinna odbywać się w masce ochronnej, to można nabawić się astmy, alergii i innych chorób, o których nawet nie wiemy, gdyż z samego topionego plastiku wydzielają się silnie toksyczne substancje, a z dodatkiem kleju to pewnie istna bomba atomowa.

   Pozdrawiam

 31. Witam, próbowałam sprawdzić oznaczenia na plastikowych produktach ale na większości z nich nie ma żadnych oznaczeń. Na przykład na opakowaniu kaszki dla niemowląt firmy B. lub na wielu innych produktach więc jak je wyeliminować skoro nie wiem z czego są zrobione? A jeśli chodzi o pieluchy to na opakowaniu pieluch Dada jest oznaczenie 04 więc chyba można je stosować? Czy może to oznaczenie dotyczy tylko opakowania a pieluchy jednak są zrobione ze szkodliwych substancji? I najgorsze są chusteczki dla niemowląt z Dady i Pampersy. Opakowania są oznaczone 07 a przecież stykają się z wilgotnymi chusteczkami. Nie wiedziałam o tym i używałam 😦

  • Witam, teoretycznie najlepiej wyeliminować wszystkie opakowania bez oznaczeń, jednak o kaszki proszę się nie martwić, gdyż jako produkt suchy praktycznie nie wchodzi w reakcję z opakowaniem. Co do pieluch to pewne składniki wchodzą w reakcję ze skórą i w miarę możliwości powinno się ich unikać i stosować dostępne i łatwe w użyciu pieluchy wielorazowe (nie mówię o tetrach z dawnych lat lecz o otulaczach i wkładach eko, obecnie bardzo popularny produkt, który wychodzi dużo taniej niż pieluchy jednorazowe). Jeśli już jest Pani zmuszona korzystać z pieluch jednorazowych to najlepiej wybierać nieperfumowane i niechlorowane. Jeśli chodzi o chusteczki to chyba najrozsądniej jest wywalać kilka pierwszych i kilka ostatnich chusteczek, a w domu korzystać z wacików i wody.

   Pozdrawiam

 32. Pingback: Kuchenne pułapki i zwykłe trucizny – na pewno masz w kuchni i używasz czegoś z tej listy. Tylko czy używasz świadomie?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s